Σχολικό έτος 2014-15

Ευχαριστήρια επιστολή

"Ευχαριστήρια επιστολή"

Υπάρχει στον κόσμο τούτον ένας μυστικός νόμος. Αν δεν υπήρχε, ο κόσμος θα ΄ταν από χιλιάδες χρόνια χαμένος, σκληρός και απαραβίαστος - οι αντιξοότητες, οι δυσκολίες πάντα στην αρχή επικρατούν και πάντα στο τέλος νικώνται.

Ο αγώνας είναι απαραίτητος, ο ιδρώτας πολύς για να κατακτήσει ο άνθρωπος την ελευθερία, την αριστεία και να ατενίζει με προσδοκία το μέλλον.

Η προσφορά, η ανιδιοτέλεια, το δόσιμο είναι τα πιο ακριβαγόραστα αγαθά, όταν προπάντων πηγάζουν  από το  Ίδρυμα « Σταύρος Νιάρχος » με σεβασμό στον άνθρωπο και τη νεαρή προσωπικότητα.

Η Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Τρίπολης, εκφράζουμε αίσθημα ευγνωμοσύνης και επιβράβευσης σε όλους εσάς, που θεωρείτε την παιδεία μονοσήμαντο, ενορατικό και απαρέγκλιτο στόχο.

Μετά τιμής

Η Διευθύντρια

Καλδή  Σοφία

Η διατροφή των Ελλήνων

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Σχολικό έτος 2014-15

Εργασία στο μάθημα της Νεοεληνικής Γλώσσας απο την μαθήτρια του Α3 Πανοπούλου Ελένη

ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ

Τα γραπτά κείμενα της εποχής της αρχαιότητας περιγράφουν με εντυπωσιακές λεπτομέρειες τις διατροφικές συνήθειες των προγόνων μας στη νησιωτική και ηπειρωτική Ελλάδα. Τα είδη και σχήματα των δοχείων, σκευών και μαγειρικών εργαλείων που έρχονται στο φως από τις αρχαιολογικές ανασκαφές μαρτυρούν μια ιδιαίτερα προηγμένη και υγιεινή κουζίνα.

Δείτε τν συνέχεια της εργασίας εδώ

ΑΝΤΟΝ ΤΣΕΧΩΦ - Μαθητική περιπέτεια

ΑΝΤΟΝ ΤΣΕΧΟΦ

Μαθητική περιπέτεια