Smoke free Greece webinar

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν διαδικτυακά τοπρόγραμμα προληπτικών παρεμβάσεων για το κάπνισμα της πρωτοβουλίας SMOKEFREEGREECE, η οποία είναι μία σειρά συντονισμένων δράσεων που διοργανώνονται από το Ερευνητικό Εργαστήριο George D. Behrakis της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας και το Ινστιτούτο Δημόσιας Υγείας του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος με στόχο τη μείωση του καπνίσματος στη χώρα μας.
Οι παρεμβάσεις, διάρκειας δύο διδακτικών ωρών, έδωσαν στους μαθητές/τριες έγκυρη και επιστημονική ενημέρωση για το κάπνισμα στο σύνολό του. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες έμαθαν για τα τοξικά συστατικά του καπνού, την εξάρτηση, τα διάφορα καπνικά προϊόντα (καιόμενο, ηλεκτρονικό, συσκευή θέρμανσης καπνού), τη διαφήμισή τους, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, το παθητικό κάπνισμα, τους τρόπους διακοπής καπνίσματος και τα οφέλη ενός υγιεινού τρόπου ζωής χωρίς εξαρτήσεις.

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ